jesteś tu: strona główna    ocal okruchy historii

Ocal okruchy historii

Głównym celem konkursu jest zachęcenie jego uczestników do odnalezienia i opisania pamiątki  historycznej stanowiącej dziedzictwo Polski i Polaków, a tym samym danie możliwości młodzieży współtworzenia kolekcji muzealnych Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Zamierzeniem organizatorów jest zainteresowanie dzieci i młodzieży historią najnowszą Polski, przeszłością swoich bliskich, ludzi z najbliższego otoczenia, którzy byli świadkami historii oraz odnalezienie zapomnianych materiałów z czasu II wojny światowej i z okresu działalności opozycji demokratycznej, a w szczególności Solidarności.
Uczestnicy składają prace do Szkolnej Komisji Konkursowej do 31 marca 2010 roku w jednej z kategorii:

1. II wojna światowa
2. „Solidarność” i opozycja demokratyczna w latach 1970-1989

Zadaniem uczestnika konkursu jest dotarcie do pamiątki historycznej z czasu II wojny światowej lub z okresu działalności „Solidarności” i opozycji demokratycznej z lat 1970-1989 (np. zdjęć, dokumentów, gazet, ulotek, znaczków, listów, plakatów, książek, sprzętu drukarskiego, wojskowego, pamiątek osobistych itp.) oraz opisanie jej w interesującej formie - przedstawienie jej pochodzenia, losów i znaczenia dla historii. Dopuszcza się, aby prace miały formę opisową, filmową lub prezentacji multimedialnej.

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi do 31 sierpnia 2010 roku. W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody: za I, II oraz III miejsce oraz ewentualne wyróżnienia. Prace uczestników konkursu będą wykorzystane przy tworzeniu wystaw Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, a także udostępniane do publikacji oraz osobom zainteresowanym.