Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim  
jesteś tu: strona główna    z energią na rzecz ochrony klimatu
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Z energią na rzecz ochrony klimatu

W roku szkolnym 2010/11 klasa  II humanistyczna z naszego liceum, pod opieką nauczyciela fizyki pana Zbigniewa Łuczki przystąpiła do realizacji projektu " Z energią na rzecz ochrony klimatu", opracowanego przez Fundację GAP Polska.

Celem projektu jest zaangażowanie uczniów do działań na rzecz ochrony klimatu poprzez podniesienie poziomu wiedzy energetycznej uczniów w oparciu o aktywne formy edukacji, a także upowszechnienie w społeczności szkolnej w sposób edukacyjny pojęcie audytu energetycznego. Projekt nastawiono na działania, które można udokumentować w formie zdjęć i filmów. 

Tematyka obejmuje ochronę klimatu, promowanie odnawialnych źródeł energii, zrównoważony transport. W naszym przypadku zajęliśmy się w szczególności zagadnieniem ochrony klimatu poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Ważnym elementem projektu jest podnoszenie świadomości i umiejętności wyboru podczas zakupów sprzętu elektrycznego w sklepie, promocja poszanowania energii w gospodarstwie domowym ucznia i monitorowanie osiąganego postępu.

Klasa została podzielona na grupy dwu- i trzyosobowe. Pierwsza z nich zajmuje się codziennymi odczytami głównego licznika energii elektrycznej w szkole, a zadaniem pozostałych grup jest analiza zużycia energii elektrycznej przez urządzenia znajdujące się w poszczególnych salach szkolnych. Uczniowie mają również zaproponować działania, które umożliwią zmniejszenie ilości zużywanej energii elektrycznej. Każda osoba w klasie ma zbadać swój ślad ekologiczny oraz samodzielnie podjąć zadania przyczyniające się do jego zmniejszenia. 

Działania podjęte przez klasę II a prowadzone będą przez cały rok szkolny aż do czerwca 2011 roku. Prezentacja wyników projektu nastąpi w czerwcu 2011 roku.