Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim  
jesteś tu: strona główna    o szkole
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

O szkole

 
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wlkp.
 
Puszkin – ponad 70 lat sukcesów i tradycji, pierwsza szkoła średnia w Gorzowie Wlkp., szkoła stowarzyszona UNESCO, szkoła z charakterem, solidność i nowoczesność – nasza szkoła.
 

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
- od klasy pierwszej język obcy,
- w klasie drugiej i trzeciej dodatkowo dwa inne przedmioty wybrane spośród następujących: język polski, matematyka, fizyka, biologia, chemia, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, informatyka,
- możliwość realizacji czwartego przedmiotu rozszerzonego w trybie indywidualnego toku nauki,
- od klasy drugiej uczestnictwo w zajęciach z pierwszego przedmiotu uzupełniającego: przyroda lub historia i społeczeństwo oraz drugiego przedmiotu uzupełniającego: np. ekonomia w praktyce, fizyka medyczna, laboratorium chemiczne, edukacja prawna, retoryka, dociekania filozoficzne, warsztaty czytania źródeł historycznych, warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, muzyczne, filmowe i teatralne.
 
 
Stawiamy na nowoczesne kształcenie w profilach zainteresowań uczniów. Zapewniamy elastyczność wyboru zajęć fakultatywnych. Proponujemy pracę metodą tutoringu.
 
Gwarantujemy znakomite wyniki maturalne oraz stuprocentową zdawalność. Uzyskujemy najwyższe wyniki na egzaminach zewnętrznych z fizyki, matematyki, biologii i geografii. Nie tylko przedmioty ścisłe są renomą szkoły – nasi uczniowie są również laureatami i finalistami olimpiad z przedmiotów humanistycznych (język polski, historia, języki obce) oraz konkursów artystycznych. W tym roku szkolnym po raz pierwszy wzięliśmy udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Kreatywności  i w wyniku eliminacyjnych zmagań jedna z naszych drużyn reprezentować będzie Polskę w finale w kanadyjskim Toronto.
 
Wskaźnikiem jakości pracy naszej szkoły jest również edukacyjna wartość dodana - miara efektywności nauczania, która pokazuje rzeczywisty wkład szkoły w sukces ucznia. Wskaźniki EWD Puszkina należą – zarówno w przypadku przedmiotów humanistycznych, jak i matematyczno-przyrodniczych – do bardzo wysokich. To daje gwarancję rozwoju każdego ucznia, niezależnie od jego indywidualnych predyspozycji. Zapewniamy, potwierdzoną przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, świetną jakość kształcenia oraz gwarantujemy przyrost wiedzy i umiejętności każdego ucznia. Sprawdź nas na stronie http://matura.ewd.edu.pl/. Dzięki takim efektom pracy otrzymaliśmy tytuł „Wiarygodna szkoła”.
 
Posiadamy najbogatszą ofertę nauczania języków obcych: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i rosyjski. Podział na grupy międzyoddziałowe dostosowany jest do umiejętności językowych i wyboru poziomu egzaminu maturalnego.
 
Jako szkoła partnerska Republiki Federalnej Niemiec realizujemy międzynarodowy program nauczania języka niemieckiego i zapewniamy bezpłatne zdobycie certyfikatu DSD II. Umożliwia on, między innymi, studiowanie na uczelniach niemieckojęzycznych.
Oferujemy realizację międzynarodowego programu przygotowującego do państwowego egzaminu z języka francuskiego DELF.
 
Zapewniamy wsparcie i rozwój. Wśród nas znajdzie miejsce zarówno artysta, społecznik, sportowiec, jak i naukowiec. Coroczne sukcesy uczniów w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i artystycznych oraz zawodach sportowych są dumą całej społeczności szkolnej.
 
Realizujemy różnorodne programy edukacyjne. Za nami np. „EDUSCIENCE”, „Wybieram e-Fizykę”,  „Wirtualna Fizyka – Prawdziwa Wiedza”, „BiznesKlasa UNICEF”, „Opowiem ci o wolnej Polsce”, „Edukacja prawna” oraz interdyscyplinarny projekt „Newton też był uczniem”, przed nami – następne.
 
Współpracujemy z wieloma szkołami wyższymi: Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziałem Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziałem Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wydziałem Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej. Politechniką Warszawską,  Akademią Morską w Szczecinie, PWSZ w Gorzowie, ubiegamy się o uzyskanie statusu klasy akademickiej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
 
Jesteśmy otwarci na świat – biorąc udział w wymianach i projektach międzynarodowych  z państwami europejskimi (Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy), poznajemy inne kultury, zawieramy przyjaźnie, zdobywamy nowe doświadczenia.
 
Po raz dwunasty zorganizowaliśmy w tym roku PuszMUN – symulację obrad ONZ-u. Gościmy kilkadziesiąt delegacji reprezentowanych przez uczniów z Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Włoch oraz Polski. Już rozpoczęliśmy przygotowania do edycji trzynastej.
Sztukę debatowania ćwiczymy też w kolejnych edycjach programu „Jugend debattiert” oraz w licznych debatach oksfordzkich.
 
Rozwijamy nasze talenty aktorskie, wokalne, językowe, plastyczne i kulinarne. Prezentujemy je w trakcie Tygodnia UNESCO. Wydajemy „The Puszkin Times” – szkolną gazetę, której artykuły i felietony są żywo dyskutowane. Na co dzień realizujemy swoje pasje na zajęciach naukowych kół przedmiotowych.
 
Angażujemy się w akcje charytatywne i społeczne, prowadzone w szkole i na terenie miasta („Zielone Banany”, „Pomocna Dłoń”, „Góra Grosza”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Pola Nadziei”, „Mam Haka na Raka”). Systematycznie wspomagamy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Naszymi działaniami otwieramy się na potrzeby innych.
   
Oferujemy najlepsze w mieście zaplecze sportowe: halę, salę gimnastyczną, zespół boisk, saunę i siłownię. Uprawiamy lekkoatletykę, piłkę nożną, ręczną, siatkówkę, koszykówkę, unihokej, szachy, pływanie, strzelectwo oraz aerobik. Cieszymy się z licznych zwycięstw naszych reprezentantów, wśród nich mistrzów Polski w szachach, zwycięzców GSM w siatkówce.
 
Korzystamy z gabinetów lekcyjnych wyposażonych w rzutniki multimedialne, tablice interaktywne i nowoczesne pomoce naukowe. W każdej klasie znajdują się komputery połączone w sieć, umożliwiające stały dostęp do internetu oraz stosowanie dziennika elektronicznego.
 
Jesteśmy szkołą realizującą ideę edukacji włączającej; budynek dostosowany jest do potrzeb niepełnosprawnych (winda obsługująca wszystkie poziomy).
 
  
Opinie absolwentów:
 
Na Puszkina można się spełniać naukowo, sportowo i towarzysko. Bycie uczniem tej szkoły stworzyło mi wiele możliwości rozwoju: mogłam realizować się w dziedzinach, które od dawna mnie interesowały i dążyć do osiągnięcia sukcesu (jestem finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego), jak też odkryć swoje nowe zainteresowania i zacząć się w nich spełniać. Działające w I Liceum programy wymiany pozwoliły mi poznać lepiej kulturę obcych krajów, a także zawrzeć międzynarodowe przyjaźnie. Udział w projekcie Model United Nations (symulacji obrad ONZ) ułatwił mi decyzję o wyborze kierunku studiów. A przede wszystkim stworzył okazję do poznania wielu wspaniałych ludzi o podobnych pasjach i poglądach.
Aleksandra Kałowska – matura 2011, studentka arabistyki na UW
 
 
Dzięki temu, że chodziłem do I LO, zdobyłem mistrzostwo świata w sumo. Na lekcjach wf zawsze mogłem sobie pobiegać, żeby zrzucić wagę czy pochodzić na „siłkę” i trochę „przypakować”. Również fizyka pomogła mi w osiągnięciu sukcesu: umiejętność obliczania pędu, środka ciężkości, dynamiki czy współczynnika tarcia to sposób na wygraną walkę. Moje życie to nie tylko sport. Czytając prasę, staram się zrozumieć, „co autor miał na myśli” i trafić w „klucz odpowiedzi”. To dzięki tej szkole nawiązałem wiele wspaniałych znajomości, poznałem też ludzi, z którymi mieszkam na stancji podczas studiów. W I LO nauczyciele pozwalają na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Więc gdybym szedł do liceum, jeszcze raz bez żadnego zastanowienia wybrałbym I LO.
Andrzej Mazurek – matura 2011, mistrz świata juniorów w sumo
 
 
Każdy, zależnie od tego, co go kręci, znajdzie tu coś dla siebie. Chętni i ambitni mogą liczyć na pomoc nauczycieli w przygotowaniu do olimpiad, miłośnicy sportu dbają o formę, uprawiając różne dyscypliny w nowoczesnej hali i na nowym boisku lub ćwicząc bicepsy na siłowni. Ci, którzy chcieliby podszkolić znajomość języków obcych, mogą brać udział w wymianach albo w corocznej symulacji obrad ONZ (PuszMUN). Informatycy mogą poklikać na nowych Mac-ach, a wszyscy, którzy chcieliby się zrelaksować – rozgrzać się w środowe popołudnia w szkolnej saunie, którą osobiście uwielbiam.
Dominika Zalas - matura 2010, studentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
 
 
To więcej niż szkoła, to wspaniali ludzie ją tworzący. Nauczyciele, którzy traktują swoich uczniów jak partnerów do pracy. Nauczyciele, którzy pozwalają uczniom kreować swoje otoczenie w sposób niemal nieograniczony (jedyną granicą są oczywiście dobry smak i rozsądek, niemniej chwile spędzone w radiowęźle na długo pozostaną w pamięci). Nauczyciele, którzy, co najważniejsze, budzą drzemiące w uczniach ukryte talenty i ambicje. Nie można zapomnieć też o uczniach, z których każdy jest indywidualnością. Do dziś zastanawiam się, jak mieszanina tylu różnych temperamentów mogła ze sobą wytrzymać 3 lata, jednak pomimo ogromnych różnic charakterów znajomości nawiązane w I LO z pewnością przetrwają bardzo długo, a wspólne wyjazdy i wycieczki pozostaną niezapomniane.
 Kuba Chołodowski – matura 2009, absolwent automatyki i robotyki na Politechnice Wrocławskiej
 
 
Możliwość udziału w dodatkowych zajęciach dała nam solidne podstawy do studiowania na najlepszych uczelniach technicznych. Ponadto zaangażowanie nauczycieli wychowania fizycznego, jak i bogate wyposażenie obiektów sportowych pozwoliło na równomierny rozwój ciała i umysłu. Gdybym miał wybierać jeszcze raz, z pewnością postawiłbym na I LO.
Przemek Załucki - matura 2009, absolwent Politechniki Wrocławskiej
 
 
Zastanawiając się nad dokonanymi wyborami, oceniamy jednocześnie poziom satysfakcji z sytuacji życiowej, w której obecnie się znajdujemy. I LO zdeterminowało moje życie w co najmniej dwóch aspektach: zawodowym (naukowym) oraz towarzyskim. Trzy lata nauki w Liceum im. Tadeusza Kościuszki były fascynującą przygodą równolegle na obu wspomnianych płaszczyznach. Z jednej strony był to okres dynamicznego rozwoju, odkrywania swoich możliwości oraz ambicji. Z drugiej zaś strony – spędzone w liceum lata pozwoliły mi stworzyć więzi przyjacielskie, które intensywnie trwają i mam nadzieję istnieć będą jak najdłużej. Gdybym jeszcze raz stanął przed kluczową decyzją o wyborze szkole średniej, nie miałbym żadnych wątpliwości. I LO to najlepszy wybór!
Łukasz Jagiełłowicz - matura 2006, laureat ośmiu edycji olimpiad, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (studia ukończone z najwyższym wynikiem 5,0!), doktorant w Zakładzie Międzynarodowego Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji UW
 
 
Do I LO trafiłem zupełnym przypadkiem – rzucałem monetą, aby wybrać pomiędzy dwoma najlepszymi gorzowskimi liceami. Z perspektywy czasu nie mam żadnych wątpliwości, że los wtedy bardzo mi sprzyjał. Przychodziłem tu zafascynowany podstawowymi prawami Przyrody i nic poza fizyką nie wydawało mi się ciekawe. Jako maturzysta, po przebyciu całej licealnej drogi, zrozumiałem, jak bardzo się myliłem. Naprawdę nie wiem, jak Oni to zrobili, ale na Puszkina pokazali mi, że oprócz fizyki piękny jest również świat literatury, historia najnowsza i budowa organizmów żywych. Tutaj stawiałem pierwsze kroki na scenie jako aktor, a podczas wielu szkolnych debat uczyłem się sztuki oratorstwa i szacunku do odmiennych opinii. To dzięki doskonałym Pedagogom z Jedynki zrozumiałem, dlaczego inicjatywa jest zawsze lepsza niż obojętność, aktywność niż lenistwo, uczciwość niż oszustwo. Najbardziej jednak Naszemu Puszkinowi zawdzięczam to, że na zawsze zrozumiałem jedno: kilka osób razem może zrobić wspólnymi siłami dużo więcej niż każda z nich osobno. Nie zawsze było łatwo, ale na pewno było warto! Nie ma co rzucać monetą! Trzeba po prostu wybrać Puszkina...
dr hab. Tomasz Sowiński - matura 2000, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk